wtorek, 22 stycznia 2013
Koszatka
Koszatka występuje w lasach, wysoko w górach, czasami w parkach i ogrodach. Posiada szarobrązową sierść, po spodniej stronie przyjmuje ona kolor białokremowy. Długość ciała do10 cm, ogona około 8 cm, waga 28g. Spotykana jest w lasach, wysokich górach, czasem w parkach i sadach. Zimę spędza w głębokich norach, dziuplach. Jest to zwierzę nocne, dzień spędza w ukryciu w gnieździe, które buduje pośród traw i gałęzi lub w starym ptasim gnieździe. Pokarmem koszatki są owady i ich larwy, nie gardzi również owocami i nasionami.
Jeż Europejski
Jeż zamieszkuje lasy, parki, ogrody, pola. Prowadzi nocny tryb życia, dzień spędza w kryjówce. Jego pokarm stanowią dżdżownice, ślimaki, stawonogi, swoją dietę chętnie uzupełnia owocami. Ciało pokryte ciemnobrązowymi, na szczycie jaśniejszymi kolcami o długości do 3 cm. Jeże dobrze się wspinają, pływają, szybko biegają. Zaniepokojony jeż zwija się w kulkę, chrząka, cmoka. Duże straty ponoszą jeże na ruchliwych drogach mimo to nie opuszczają swoich siedlisk. Naturalnymi wrogami tych zwierząt są lisy, borsuki, ptaki drapieżne. W zimie zapadają w sen, który spędzają w gniazdach przygotowanych ze starych liści i trawy.Prowadzą nocny tryb życia, dzień przeznaczają na sen i wypoczynek.
Chomik Europejski
Chomik europejski posiada brązowy grzbiet, czarny brzuch a między tymi dwoma kolorami znajdują się wyraźne jasne plamy. Terenem występowania tego gryzonia jest tylko obszar południowej Polski. Cechą charakterystyczną tego zwierzęcia jest gromadzenie pokarmu na zimę, który znosi w dużych torbach policzkowych. Główne menu tego zwierzęcia to przede wszystkim ziarna zbóż. Spichlerz chomika znajduje się w obszernej komorze wykopanej pod ziemią. Do spiżarni prowadzi zawsze kilka dróg, obok znajduje się komora sypialna, w której chomik przesypia zimę. W czasie zimy chomiki budzą się raz na tydzień i korzystają ze zgromadzonych zapasów. Zwierzęta te prowadzą samotny tryb życia, łączą się w pary tylko na okres rozmnażania.
Ciekawostka: Chomiki to bardzo zapobiegliwe zwierzątka i na okres zimy potrafią zgromadzić nawet do 15 kg zapasów.
Bóbr Europejski
Zamieszkuje zalesione brzegi rzek i jezior. W brzegach wykopuje mieszkalne nory, otwór wejściowy znajduje się pod wodą. Ze ściętych zębami drzew buduje tamy, które uszczelniane są mułem, gliną oraz roślinnością. W ten sposób bobry powodują spiętrzenie wody tak aby wejście do wykopanej podziemnej nory było zawsze ukryte pod wodą. Na wodzie budowane są tzw. "żeremia" zbudowane z mułu, gałęzi i liści, tutaj znajduje się komora mieszkalna. Bóbr jest gryzoniem, posiada palce spięte błoną pławną, szeroki spłaszczony i pokryty łuskami ogon, gęste brunatnoczarne futro. Długość ciała od 100cm ciężar do 30 kg. Jest to zwierze aktywnie głównie w ciągu dnia i o zmierzchu. Bobry na lądzie są powolne i niezdarne natomiast w wodzie poruszają się bardzo zwinnie. Dorosłe ostrzegają się przed niebezpieczeństwem uderzeniami ogona o powierzchnie wody. Pożywienie stanowi roślinność, zimą kora drzew, łyko.
Ciekawostka: Niegdyś na bobry polowano w celu uzyskania sadła, mięsa i cennego futra oraz tzw. "stroju bobrowego" czyli wydzieliny gruczołów mieszczących się w pobliżu narządów rozrodczych, która znalazła zastosowanie w medycynie ludowej.
Blob fish
Psychrolutes marcidus − gatunek ryby skorpenokształtnej z rodziny Psychrolutidae, zamieszkującej głębokie wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Z powodu swego wyglądu i galaretowatego ciała nazywana jest najbrzydszym zwierzęciem świata. Z powodu braku dostępu do miejsca jej występowania jest rzadko widywana przez ludzi.
Ryby te żyją w pelagialu na głębokościach od 600 do 1200 m, na których ciśnienie jest wielokrotnie wyższe niż na poziomie morza i ich pęcherz pławny działałby nieefektywnie. Przystosowaniem ułatwiającym pływanie na takich głębokościach jest wypełnienie tkanek lekkimi substancjami tłuszczowymi o gęstości trochę mniejszej niż gęstość wody. Pozwala to rybie unosić się ponad dnem morza przy mniejszym zużyciu energii. Słabsze umięśnienie nie jest istotnym utrudnieniem, ponieważ ryba ta połyka przede wszystkim pokarm, który znajdzie się przed nią.
Dorosłe osobniki dorastają do 30 cm długości. Psychrolutes marcidus może zostać złapany przez łowienie włokiem dennym. Poławiacze krabów i homarów ciągną włoki na głębokości 800 m wyciągając przy okazji denne ryby głębinowe, co stanowi zagrożenie dla istnienia gatunku występującego na ograniczonym obszarze.
Bass Słoneczny
Bass słoneczny, słonecznica pstra ( Lepomis
gibbosus) – słodkowodna ryba okoniokształtna z rodziny bassowatych.
Poławiana przez wędkarzy. Hodowana w akwariach i w oczk
Występowanie
Dorzecze Missisipi. Introdukowany w Europie w latach 90. XIX w. W Polsce jest gatunkiem obcym. Spotykany w Odrze i jej dopływach. Został sztucznie zasiedlony w Dolnej Odrze w Gryfinie gdzie odbywa tarło.Żyje w rzekach, rozlewiskach, kanałach stawach itp.
Opis
W ojczyźnie osiąga 30 – 40 cm długości, w Europie osiąga zwykle około 15 cm. Ciało silnie wygrzbiecone, w kształcie dysku, bocznie spłaszczone. Otwór gębowy przedni, mały.Grzbiet oliwkowozielony, boki niebieskawe, błyszczące, pokryte jaskrawymi, okrągławymi czerwonymi lub pomarańczowymi plamami. Wzdłuż głowy biegną błyszczące, niebieskie i pomarańczowe.
Odżywianie
Narybek żywi się planktonem, dorosłe zjadają głównie bezkręgowce oraz małe ryby.Rozród
Trze się od V do VIII. Samica buduje gniazdo w piasku w płytkiej wodzie, samiec opiekuje się ikrą i narybkiem.Hodowla w akwarium
Wymaga nie ogrzewanego akwarium. W oczkach wodnych o głębokości minimum 80 cm może przebywać przez cały rok.ach wodnych.
Subskrybuj:
Posty (Atom)